Většina Američanů ráda zaplatí vyšší cenu za finanční klid. Finanční klid většina z nich definuje jako život bez dluhů (81 %), placení účtů včas (79 %) nebo každodenní drobný luxus bez pocitů viny (65 %). Pro 63 % Američanů pramení finanční klid ze schopnosti odejít do důchodu tehdy, kdy chtějí.
Za to je až 68 % Američanů ochotno zaplatit více za služby (nebo položky), které jim pomohou k finanční nezávislosti. Vlastní bydlení znamená finanční klid jen pro 53 % Američanů.
Zde je krásně vidět, jak se liší mentalita Čechů a Američanů. Pro Američana je důležitější zajistit si schopnost odejít do důchodu dříve a za vlastní peníze. Pro Čechy je důležitější vlastní nemovitost, byť řadu z nich zadluží natolik, že nejsou schopni si potom zajistit vlastními úsporami odpovídající životní úroveň v důchodu. Tuto zodpovědnost potom rádi přenášíme na stát.
Američan, když plánuje bydlení, musí přemýšlet i nad tím, jestli mu zbyde dostatek peněz na financování důchodu. My Češi jsme dosud nebyli v tomto v podstatě limitovaní. O důchod se nám staral stát.
Přitom dosáhnout obojího je otázka finančního plánování. Je určitě rozdíl pořídit si dům s bazénem za 12 milionů nebo byt za 8 milionů. Ten rozdíl může činit financování důchodu. Setkávám se totiž i s tím, že mě kontaktují lidé kolem padesátky. Cítí se ohrožení, mají nákladné bydlení (třeba vysokou hypotéku), chtěli by začít investovat na důchod, ale v podstatě nemají z čeho. Financování důchodu neplánovali společně s bydlením.
Mimochodem 62 % Američanů je ochotno zvýšit svůj příspěvek do penzijního spoření a 45 % do investic v případě zvýšení platu. Myslím si, že i tady máme co dohánět.
Ale ani v USA se neděje nic automaticky. Většinou jsou lidé ochotní si zaplatit více za služby finančního poradce právě proto, že ten je nejčastěji přiměje navyšovat vklady.
—
Jestliže sportujete (já třeba hodně), možná jste někdy využili služby zkušeného trenéra, trenérky nebo fyzioterapeuta, fyzioterapeutky. Zpětně jste pak mohli posoudit, jak zásadní to mělo vliv na vaši vnitřní motivaci. Když totiž zpočátku nemáte výsledky, můžete snadno motivaci ztratit. Stejnou vnitřní motivaci potřebujete posilovat i při budování finanční nezávislosti.
Jakou máte zkušenost Vy? Napište mi.
Zdroj: Empower Study