Mojí babičce je 96 let. Do důchodu šla v roce 1982, v době, kdy průměrná HRUBÁ MZDA dosahovala výše 2 765 Kč. Tady je nutné podotknout, že všechny peníze, které v průběhu života odevzdala do důchodového systému se nijak nezhodnocovaly a dodnes nezhodnocují.
Přesto má stát pořád na to, aby jí a dalším důchodcům zajistil důstojný (a spokojený) život v důchodu. Babiččin starobní a vdovský důchod je dnes kolem 20 tisíc.
Důchod pobírá přes 40 let, do systému odváděla necelých 35. Mimochodem, babička vyrůstala z 11 sourozenců na valašských kopanicích a živilo je hospodářství a pole. Počet dětí a důchodový systém tehdy, čistě matematicky, dovedl uživit vlastní rodiče.
Dnes? Je v podstatě ekonomický zázrak, že při klesající porodnosti a stárnutí populace většina důchodců v ČR vyjde stále pouze se státním důchodem. Vždyť v důchodu v průměru strávíme 24 let. Dvakrát víc než ještě v první polovině 70 let.
Větší úspory, pokud nějaké jsou, u většiny důchodců potom často leží pouze na hotovostních účtech. Dovede si někdo představit například Nobelovu nadaci, která 120 let negeneruje (nepobírá) žádné nové příjmy, že by měla všechen svůj majetek pouze v hotovosti? A přitom se z ní každý rok čerpají laureátům nemalé částky.
„Bezstarostná“ éra, že v důchodu nějak bude a že se o to postará stát, pomalu končí. Často v mé kanceláři začnou noví klienti větou: „Stát mi v důchodu nic nedá, proto bych chtěl začít investovat.“
Poslední dobou se mi stává, že mě kontaktují také zájemci o generaci mladší než jsem já. Často jsou spořiví po některém z rodičů, ovšem mezigenerační zkušenost s investováním nebo dokonce s čerpáním doživotního příjmu z investovaného kapitálu jim však ve většině případů chybí. Ostatně to je to naše PROČ, se tolik stále podvědomě spoléháme na státní důchod.
Včera jsem měl schůzku s jednou mladou potenciální klientkou. Předtím mi napsala: „… potřebuji začít přemýšlet jinak, a proto se obracím na Vás. Ráda bych začala s vytvořením finančního portfolia a pasivního příjmu. Chci si do budoucna zajistit finanční polštář.“
Pro její vrstevníky není téma důchod nijak atraktivní, ale téma pasivního příjmu ano. Zajímá je, co proto mají začít dělat již dnes na prahu kariéry. Jednoduše je to o plánu a prověřené strategii.
Jak to máte Vy? Je pasivní příjem ten hlavní stimul, proč (začít) investovat?
P.S. osobně jsem se potkal také s důchodci investory, kteří i v důchodovém věku podlehli vidině vysokého zisku a investovali do něčeho, do čeho neměli a přišli o nemalé peníze. Kolikrát se až divím. Chcete mít jistotu, že v důchodu nepřijdete o své investované peníze? Mohu vám zaručit, že riziko ztráty investovaných peněz budeme společně eliminovat na minimum.