, ,

Jeden z častých omylů při investování a proč se mu vyhnout

V minulých dnech to bylo velké téma – trhy šly prudce dolů a mnoho investorů přemýšlelo, zda nastal správný čas k nákupu. Samozřejmě ano – přidám k tomu ale jedno velké ALE:

Pokud jste opravdu pasivní investor, nejefektivnější strategií bývá pravidelné investování volného měsíčního cash flow a postupné navyšování vkladů s rostoucím příjmem.

Trhy totiž v téměř 80 % času rostou. Čekání na „lepší příležitost“ je ve skutečnosti forma spekulace – a ta může znamenat, že minete nejvýkonnější období na trhu.

Z toho vyplývá určitý paradox: pokud dodržujete pasivní přístup, pravděpodobně byste žádné „volné prostředky na využití propadu“ ani neměli mít.

Samozřejmě, pokud jste je z nějakého důvodu měli (např. mimořádná odměna nebo jste je zkrátka drželi), dávalo smysl – a pořád ještě dává – poklesu využít.

Někteří investoři rádi slyší na termín „nákup ve slevách“, ale pro dlouhodobého investora zůstává nejdůležitějším klíčem k úspěchu vytrvalost, dlouhodobost a pravidelnost.

Pasivní přístup neznamená pasivitu v pravém slova smyslu – ale trpělivé, pravidelné budování majetku bez snahy trefit jednotlivé vítěze nebo časovat trh. Je to strategie, která ve statistikách dlouhodobě vychází pro většinu investorů nejlépe.

Čekat na „lepší okamžik“ je totiž spíš iluze než strategie – a držet se plánu často znamená i méně stresu.

Pozor! Něco jiného je rozložení většího vkladu do několika tranší s využitím případných poklesů (pokud vůbec nastanou). To je plán, ne spekulace.

Takže až budete mít příště nějaké peníze navíc, nečekejte na to, až se trhy zase propadnou – navyšte raději pravidelnou investici a jen malou část si ponechte jako „střelný prach“ pro pohlazení ega, že jste využili výhodného nákupu ve slevě.

Stejně tak i v kontextu dnešních dní platí: víc než samotné využití tržních slev rozhodne vaše dlouhodobá disciplína a také to, zda vklady průběžně navyšujete podle aktuálních možností.

Trhy se totiž často dokážou velmi rychle otočit – a právě to ukazují i poslední dny. Časování může být lákavé, ale jeho skutečný dopad na celkový výsledek bývá často přeceňovaný.

Držme se plánu, pravidelnosti a zdravého rozumu – a nepřidávejme si zbytečný stres z vývoje na trzích. Co se děje tam, nemáme pod kontrolou. Pod kontrolou bychom však měli mít chování správného investora.

Sdílet