Už Vám bylo 40? Máte nejvyšší čas měnit priority

Pokud je Vám přes 40, možná se vám bude hodit 5 tipů, co začít dělat co nejdříve, aby Vám na cestě do důchodu neujel vlak. ☝

Lidé po čtyřicítce se potýkají se dvěma protichůdnými prioritami – se ZVÝŠENÝMI PŘÍJMY, často díky tomu, že se ocitají na kariérním vrcholu a se ZVÝŠENÝMI VÝDAJI. Ty souvisí s dospívajícími dětmi, nastaveným životním stylem a v některých případech péčí o stárnoucí rodiče.

Pro některé lidi ve věku 40+ ale může být plánování důchodu tak trochu problém. Proč?

Čtyřicítka je věk, kdy už je čas mít správné spořící návyky a mít plán na důchodový příjem. A hlavně ho začít uplatňovat. To už určitou změnu chování vyžaduje.

Co tedy dělat ❓

1️⃣ Vizualizujte si svoji budoucnost. Lidé jsou často pohlceni přítomnými problémy a zcela odpojeni od své budoucnosti. Najděte si čas a představte si, jak bude vypadat váš život po šedesátce a jak ho chcete prožít. Klidně si přitom představte život vašich rodičů v důchodu a porovnejte si jaký ho chcete mít vy.

2️⃣ Změňte finanční chování. Troufnu si říct, že značnou část věcí by klienti sami od sebe nedělali – jako je navyšování vkladů (jednorázových nebo pravidelných), přemýšlení o strategii investování nebo sledování změn v oblasti daňových úlev. Zaměřte se tedy na to podstatné. Zda vaše současná spořící strategie a výše vkladů odpovídá vašim budoucím požadavkům (či nárokům).

3️⃣ Ujistěte se, že podstupujete přiměřené riziko. Pro některé lidi je velmi nepříjemné mluvit o kolísání jejich investic. Nejraději by investovali bez rizika. Pokud se ale chcete posunout, musíte přijmout fakt, že mají-li vaše úspory růst požadovaným tempem, riziku kolísání se nevyhnete.

4️⃣ Zvažte inflaci. Inflace v posledních 3 letech ukázala sílu, ale ta ničivá je až na delších horizontech. Roste totiž složeným úročením. Vaše peníze by tak měly dlouhodobě vydělávat alespoň 5 % p. a. A to i v důchodu. Jinak vám vaše úspory jednou dojdou.

5️⃣ Zabezpečte se před ztrátou zaměstnání. Mohu vás ujistit, že máte-li 10 let před důchodem vytvořený dostatečný polštář pro případnou ztrátu zaměstnání, uklidňuje to. Zabezpečit se můžete kariérním posunem, prací na sobě, ale také investováním. V předdůchodu (pozor, neplést si s předčasným důchodem) potom můžete žít ze svého – stát za vás platí zdravotní, a vy tak můžete pracovat v pomalejším tempu a třeba jen dva dny v týdnu.

Spoření na důchod je tak trochu nudná rutina. Výzkumy ze světa ale ukazují, že když už lidi na důchod investují, jsou se svými investicemi spíše spokojení. I pro mě bylo nejtěžší začít, dnes už je to pro mě stejná rutina, jako když si jdu ráno před prací zaběhat.

Sdílet