,

Jak při investování předcházet ztrátě

„Richarde, proč bych měl dál investovat do portfolia, které mi prodělává, a ještě Ti mám za to platit, když podnikáním vydělám mnohem víc?“ Byla otázka, kterou mi kdysi položil ředitel prosperující firmy.

Ne, nepsal se rok 2020 ani 2022, kdy bylo snad všem jasné, že díky vzniklým událostem, které máme ještě v živé paměti, šly trhy dolů. Psal se rok 2018. Ekonomika kvetla a u řady aktivních a podnikavých lidí převládala možná až euforie.

Rok 2018 byl jedním ze tří roků v uplynulé dekádě, který byl pro investory ztrátový. Což odpovídá dlouhodobému průměru. Ovšem klient, který v roce 2017 naskočil do investování, najednou po roce a půl viděl ztrátu.

A začal porovnávat. Nejenom se svým podnikáním, ale i s jinou investicí, která mu zrovna přinášela zisk. Měl jsem několik minut na to, abych ho v jeho kanceláři přesvědčil. Byl to člověk, který rád viděl výsledky, ideálně co nejdříve. Ve hře bylo několik milionů Kč, které plánoval postupně investovat.

Co ho přesvědčilo pokračovat?

Ujistil jsem ho, že všechny předchozí kroky jsme udělali správně:

1. Dopředu jsme určili klientovy cíle
2. Zjistili společně jeho rizikový profil (ten je hodně růstový)
3. Sestavili široce diverzifikované portfolio
4. Předchozí jednorázovou investici jsme neposlali na trh najednou, ale rozložili do několika tranší

Vše, co bylo v našich rukách jsme udělali správně. Naopak, vše, co na trzích nastalo, nešlo dopředu předvídat. A to platí vždy.

Lidé však často mají pocit, že tomu šlo předejít, udělat jinak nebo investovat jinam. Případnou ztrátu bereme až dvakrát bolestivěji než případnou radost ze zisku. I proto je chování investorů často ovlivňováno řadou kognitivních chyb na nevědomé úrovni. I proto statistiky ukazují, že výnosy investorů bývají nižší než výnosy trhů. 

Shrnutí klienta uklidnilo. Proto jsem navrhnul další postup. Vlastně jen zopakoval již dříve domluvený:

✅ Budeme pokračovat ve čtvrtletních vkladech, v případě poklesu (dopředu určenému) vklad na trh urychlíme.

Klientovi se líbilo, že to má systém a investování dalších peněz není nahodilé.

Ještě během schůzky plánovaný čtvrtletní vklad poslal. Jednalo se o větší obnos peněz. První těžkou situaci společného vztahu jsme zvládli.

I přes další propady v již zmíněných letech 2020 a 2022 je klient celkově v plusu. Období naší spolupráce totiž provázely také velmi výkonné měsíce, které ztrátu nejen dorovnaly, ale přinesly i potřebný zisk.

Ovšem toho se klient dočkal hlavně díky tomu, že na podzim 2018 nevyčkával ani nevystoupil z trhu!

🚩 Vždy dodržujte plán a pravidlo Kupuj a disciplinovaně drž. Vždy investujte na cíle a s dlouhodobým záměrem. 

Loňský rok byl zátěžovým rokem pro konzervativně vyváženého investora. Patřil k jednomu z nejhorších roků za posledních 100 let. Nepomohla ani tradiční diverzifikace mezi akcie a dluhopisy. Dluhopisy, mám teď na mysli zejména dluhopisy z vyspělých ekonomik, propadly téměř stejně hluboko jako akcie. Což se stává spíše výjimečně.

Přesto právě konzervativně vyvážený investor (a nejen on) se z tohoto faktu může radovat – má teď příležitost kupovat za nižší ceny. 

Řeč je o dlouhodobém investování. DLOUHODOBÝM INVESTOREM může být úplně každý. Třeba důchodce, pokud disponuje dostatečným majetkem.

V případě, že držíte větší hotovost nebo přemýšlíte o investování většího vkladu a nejste si jisti, kontaktujte mě. 

Sdílet